Twee of drie Chevrolets gevorderd?
H.A. de Brouwer moet vrachtwagens inleveren
Twee keer in een maand tijd werden Chevrolet vrachtwagens van H.A. de Brouwer uit Tilburg gevorderd door de Duitse bezetter. Op 3 maart 1941 was dat de 3 ton Chevrolet kipper uit 1940 (chassisnr. WD501-3, motornummer E210/3717) en op 26 maart een vergelijkbare wagen uit 1938 (chassisnr. TD 8-5, motornummer 1390329). Hij kreeg een vergoeding van 3.000 gulden voor de eerste en 2.100 gulden voor de tweede wagen. Daarvoor moest hij wel eerst een verklaring tekenen, dat die zijn onbezwaarde eigendom waren.
Maar dan meldt zich het Tilburgse garagebedrijf H.J. de Groot bij de gemeenteontvanger van Tilburg. Een Chevrolet truck uit 1940 met chassisnummer WD 925-1 en motornummer T-2859611 van H.A. de Brouwer is gevorderd. De Brouwer had die in huurkoop gekocht en er moet nog 565 gulden worden betaald, schrijft de garagehouder op 13 maart 1941 aan de gemeenteontvanger van Tilburg. Het lijkt erop dat De Brouwer zijn schuld inlost, want op 28 april krijgt hij bericht dat er "(...) geen huurkoop-schuld meer op de automobielen rust." Hij zal dus meerdere wagens in huurkoop hebben gehad. Daags daarna tekent hij de verklaring dat de Chevrolet die op 3 maart is gevorderd zijn onbezwaarde eigendom is en op 19 mei doet hij dat voor die uit 1938. Dat was nodig om de vergoeding uitbetaald te krijgen.
Zou De Brouwer nu twee of drie vrachtwagens hebben moeten inleveren? Aan de hand van de lijsten en verklaringen lijken het er twee, maar de de verschillende chassis- en motornummers leiden tot drie. Welke kentekens erbij horen weten we niet. Tijdens de bezetting had hij zeven nummerbewijzen.
Bron: Regionaal Archief Tilburg, toegang 484, Gemeentebestuur Tilburg 1938-1985, inv. nr. 5631, scans 136, 162, 163, 164 en 165

Reageer